Trafik Cezası Sorgulama


Trafik Cezası Sorgulama

Çeşitli kural ihlallerinden ötürü plakaya kesilen trafik cezaları, gib ile trafik cezası sorgulama ekranı kullanılarak plaka tc no ile yapılır. Trafik ceza sorgulamaları gelir idaresi başkanlığı internet vergi dairesi üzerinden öğrenilmesinin yanında emniyet genel müdürlüğünden de sorgulanmaktadır.

Trafik cezaları bir çok durumda karşımıza çıkabilir. Son dönemde yaygınlaşan eds (elektronik denetleme sistemi) ile trafik cezası sorgulamalarının yapılmasının önemi artmıştır. Zira farkında olmadan aracın geçmemesi gereken ayrılmış yollardan geçmiş olabilir ya da sarı yandığını düşündüğünüz bir trafik ışığı sizin geçişiniz sırasında kırmızı olabilir. Bu gibi durumlarda eds ihlali gerçekleştirmiş olursunuz ve plakanıza trafik cezaları kesilebilir.

Ücretsiz Trafik Cezası Sorgulama

Plakaya kesilen trafik cezalarından haberdar olmayabilme ihtimalinize karşı ücretsiz trafik cezası sorgulama internetten yapılabilmektedir. Araç trafik cezasını vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan online olarak GİB motorlu taşıtlar sorgulama sayfasını kullanarak tc kimlik no ile ve plaka no ile trafik cezası sorgulama işlemini yapmak mümkün. Bunun yanısıra eğer e-devlet şifreniz mevcut ise edevlet trafik cezası sorgulamasını da yapabilirsiniz. E devlet ile trafik ceza sorgulama yapılırken sisteme tc kimlik no ve e devlet şifresiyle giriş yapıldıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı ya da Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şube birimini kullanabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama yaparak aynı zamanda faizsiz ödeme imkanına da sahip olursunuz. Vadesinde ödenen trafik cezalarına uygulanan indirim sayesinde de cezanızı daha düşük para ile ödemeniz mümkün. Plaka no ile trafik cezası sorgulama yapmak için GİB sayfaları sizin için yeterli olacaktır.

Aynı zamanda yine GİB üzerinden araç sorgulama yaptıktan sonra trafik cezası ödeme menüsünü ile kredi kartıyla trafik cezası ödemesi de mümkün olduğu için akbank, garanti bankası, yapı kredi, ziraat bankası gibi bir çok bankanın kredi kartını kullanarak taksitle trafik cezalarını ödeyebilirsiniz.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.