Trafik Cezası Faiz Sorgulama

Plakanızdan araç trafik cezası sorgulama yaptınız ve borcunuzun olduğunu ve ödeme gününde ödemediğinizi fark ettiniz. Trafik cezası faiz sorgulama yaparak ödeyeceğiniz trafik cezası faiz oranını ve miktarını öğrenebilirsiniz. Araç kullanırken yapacağınız herhangi kural dışı bir hareket sonucunda, sürücü belgenize veya aracınızın plakasına ceza uygulanabilir. Bu cezaları ortalama 15 gün içinde ödemeniz gerekecektir. Fakat cezanın size ne zaman bildirildiğini dikkate almayan bu uygulamayla, elinize geç ulaşacak cezaların faizleri de sizlerin sırtına yüklenmektedir.

Ne zaman, nerede, ne şekilde ceza yiyeceğimiz hiç belli olmuyor. Her tarafta MOBESE kameraları ve gezici trafik ekipleri var. Duramayıp geçtiğimiz kırmızı ışık cezalarından tutunda, 10 dakikalık park cezalarına kadar, hatalı sollamadan, aşırı hıza kadar bir çok şekilde trafik cezası yazılabilir. Bunların bize ulaşması 15 günü aşsa bile, geç ödediğimiz için faizlerle karşılaşabiliyoruz. Haberimiz olmadan kesilen cezalar sonucunda elimize geç ulaşan veya bilerek yatırmayı geciktirdiğimiz cezaların faizlerinin ne kadar olduğuna, internetten kolaylıkla ulaşabiliriz.

EGM, GİB, SBM gibi devletin resmi kurum sitelerine yerleştirilen ve vatandaşların hizmetine sunulan trafik cezası faiz sorgulama sistemi yardımıyla, bu ve bu gibi cezalara uygulanan faizlerden haberdar olabilirsiniz. Ne kadar geç öderseniz o kadar fazla faiz işleyecektir. Bu nedenle en erken zamanda ödemeye çalışmalısınız. Aksi halde, 100 TL’lik bir borç, 1000 TL olarak karşınıza çıkabilir. Bu cezalar, tüm resmi işlerinizde sizin karşınızda olacağı için, büyük sorunlar da yaratabilir.

Evinizde ayıracağınız 5 dakikanız ile bu sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Trafik cezası faiz sorgulama için sürücü belgenize olan cezaları sürücü belgesinde yer alan bilgilerle, aracınıza uygulanan cezaları ise plaka numaranız yardımıyla öğrenebilirsiniz. Hata payının olmadığı bu sistemleri ücretsiz ve içiniz rahat bir şekilde kullanacaksınız.

Zaman zaman gündeme gelen aflar ve indirimleri de takip etmenizde yarar var. Eğer birikmiş trafik cezalarınız çok ise trafik cezası faiz indirimi 2015 bilgilerini takip edebilirsiniz. Yine aynı şekilde kimi araç sahipleri trafik cezası faizi ne kadar artar diye merak ediyor. Bu rakamlar kesilen cezaya göre 10 katına kadar artmaktadır.