Plakadan Araç Kaza Sorgulama

Plaka no ile araç kaza sorgulama yapamıyorsanız aman dikkatli olun. Kazalı araç hasarı sorgulamanın ne kadar önemli bir konu olduğunu geçen hafta sonu almak istediğim peugeot marka bir otomobil sayesinde öğrendim. İnternetten baktığım araç hakkında hemcinsim olan satıcısını telefonla arayıp bilgi aldım. Arabanın kazasının belasının olmadığını söyledi. Cumartesi günü Bostancı’da görüşmek üzere sözleştik. Arabalar konusunda pek anlamadığım için öncesinde internetten tabi ki detaylıca araştırma yaptım. Arabanın plakasını bilmiyordum. İlanda üzeri kapatılmıştı.

Arabadan anlayan bir erkek arkadaşımı da yanıma alıp buluşmaya gittim. Gittiğimde araba benim gözüme oldukça güzel görünüyordu fakat yine de arkadaşımın da fikrini sordum. Ona biraz baktı, boya var falan dedi. Bunun üzerine şuradaki araç sorgulama işlemlerini yaptım. Plaka numarasını yazıp mesap gönderdiğimde aracın 9,600 liralık kaza yaptığını öğrendim. Bu para arabanın nerdeyse 3/1 fiyatına denk geliyordu.

Plakadan kazalı araç sorgulama ve araç kaza sorgulama yaptıktan sonra adı Bengü olan kadına aracın kazasını sordum. Yine kazalı olmadığını söyledi. Bunun üzerine plakayı sorguladığımı söylediğimde; ” ben değil eşim yapmıştır” gibi bir bahaneye sığındı. Tabi bu kabul edilecek bir durum değil. O sebeple siz de ikinci el araba almadan önce mutlaka kazası var mı yok mu sorgulayın ve ileride pişman olmayın.
Benim gibi arabadan anlamayan ve yanında da anladığını söyleyen birini götürenleri bile kandırmaya çalışabilirler. Dikkatli olun.

Bu yazımızda kazalı araç sorgulama yapmanın önemini örneklerle anlattık. Siz siz olun ikinci el araç alacak olduğunuzda ustanızı yanınızda götürün ve mümkünse ekspertiz raporu isteyin ve aracın kazasının olup olmadığının detaylarını öğrenin.