Plakadan Araç Ceza Sorgulama

Plakadan Araç Ceza Sorgulama

GİB sayesinde araç cezalarını internetten öğreniyoruz. Plakadan araç ceza sorgulama işlemi, ücretsiz olarak plaka no ile yapılabilmekte ve arabasının almış olduğu araç trafik cezası miktarını görebilmektedir. Günümüzdeki araç sayısında olan yoğunluk nedeniyle özellikle de ikinci el araç alacak olanlar plakadan araç ceza sorgulamasını yaparak daha detaylı bilgi alabilirler.

Gelir İdaresi Başkanlığı İNTVD sistemi, sürücülere trafik ihlalleri sebebiyle aldıkları trafik cezalarını öğrenme ve ödeme imkanı sağlıyor. GİB’in sunmuş olduğu bu hizmet sayesinde plakadan araç ceza sorgulama yapılırken aynı zamanda isteğinize bağlı olarak kredi kartıyla taksitle araç ceza ödemeleri de sağlanmaktadır.

Plaka No ile Araç Ceza Sorgulama 

Yeni bir araba mı alacaksınız? Ya da aracınıza ait trafik cezası bilgilerini öğrenmek mi istiyorsunuz? İnternet burada da sizin yardımınıza yetişiyor. Bilgi almak isteyenler plakadan araç ceza sorgulama işlemlerini 3 şekilde gerçekleştirebilirler. Bunlardan ilki GİB tarafından verilen intvd sorgu sistemidir. Bu sistem sayesinde vergi dairesine kadar gitmeye gerek kalmadan plaka no ile araç ceza sorgulama yapılmaktadır. Bunun için izleyeceğiniz yol, giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan panele araç plaka no, araç trafik tescil tarihi ve tc kimlik no ya da vergi kimlik numarasını girmenizdir. Bu bilgileri girdikten sonra aracınıza ait trafik cezalarını öğrenebilirsiniz. Aynı sistemden 2015 yılı motorlu taşıtlar vergisi sorgulama ve ödeme yapmak da mümkün.

Bir diğer yöntem e devlet ile araç ceza sorgulama uygulamasıdır. Bu sistemde e-devlet şifresi istenmektedir. Eğer e-devlet şifresine sahip değilseniz pttden şifrenizi temin edebilirsiniz. E devlet ile araç ceza sorgulamasını plakadan yaparken edevlet sisteminde girmeniz gereken bölüm Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ceza sorgulama birimidir. Bu alana girdiğinizde plakadan araç ceza sorgulama sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

Son yöntemimiz Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Sorgulama birimidir. Bu alanadan araç trafik ceza sorgulama yapmanın yanında otopark cezası, çekilen araç sorgulaması gibi bilgilere de ulaşma imkanına sahipsiniz. EGM ile araç ceza sorgulama yaparken sorgulama yapan kişinin kimlik bilgileri gerekmektedir. İsim tc kimlik no, soy isim ve doğum tarihini girdikten sonra plakadan araç ceza sorgulamasını yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir