İnternetten Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Günümüzde internetten araç hasar kaydı sorgulama yapmak için plaka no ile tc kimlik no yeterli gibi görülüyor. Almak ya da satmak istediğiniz aracı almadan ya da satmadan kaza bilgisini öğrenmek isteyebilirsiniz. Eğer bir arabanın ikinci, üçüncü sahibi iseniz ve satmak istiyorsanız, aldığınız kişi size araç hasar kaydı bilgilerini eksik vermiş olabilir. Aynı durumda sizde kalmamak için internetten araç hasar kaydı sorgulama yapıp şasi no ya da plakadan araç sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Özellikle ikinci el araba satın alırken araç hasar kaydı bilgileri oldukça önemlidir. Kimileri aracın pert kaydının olmasına rağmen bunu sizden saklayabilir ve sizde ne yapacağınızı bilmiyorsanız pert araç alarak başınıza durduk yere iş açmış olursunuz. Bu gibi durumlara karşı araç hasar sorgulama yaparak önlem alabilirsiniz. İnternetten araç hasar kaydı sorgulama SBS üzerinden öğrenilmektedir. Bu bilgilere aynı zamanda e-devlet sorgulaması ile de ulaşabilirsiniz. Sigorta bilgi sistemine giriş yaptığınızda sizden istenen plaka no bilgilerini ilgili alana girip trafik tescil kaydı tarihini de yazdıktan sonra sorgulama yapabilirsiniz. Aynı işlem e-devlet üzerinden de gerçekleştirilmektedir.

İnternetten araç hasar kaydı sorgulama sonuçlarını turkiye e-devlet kapısından şifreniz ile gerçekleştirirsiniz. Bunun için edevlete girdikten sonra Emniyet Genel Müdürlüğü bağlantısına girmeli ve Trafik Şube’den araç sorgulama kısmına girmeniz gerekmektedir. Bu bilgilere ulaşmak için e devlet şifresi gerekli olduğu için eğer şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden e devlet şifresini temin edebilirsiniz. Aynı zamanda unutulan e devlet şifresini almak için de PTT şubelerini kullanabilirsiniz.

İnternetten daha bir çok araç sorgulama işlemini ücretsiz ve şifresiz araç hasar kaydı sorgulama plakadan olarak da yapabileceğinizi unutmayınız. Keza GİB (gelir idaresi başkanlığı) üzerinden araç borç sorgulama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Araç sigorta sorgulamaları yine sbs üzerinden yapıldığı gibi trafik cezası sorgulamaları da internetten gib ve egm üzerinden ücretsiz araç hasar sorgulama sistemi ile verilmektedir.