HGS Sorgulama


HGS Sorgulama

Hızlı geçiş sistemi olarak hayatımıza giren hgs sorgulama servisi ile ücretli yollardan geçişlerde ödenen ücretin tahsili, kaçak geçiş olması durumunda hgs ceza sorgulamanın yapılabilmesi ve hgs etiketinde kalan bakiyenin öğrenilmesine imkan sağlayan sorgulama sistemidir. Bu sistem ile ptt hgs kartı sahipleri online olarak hgs bakiye görüntüleme yapabilir aynı zamanda varsa eğer kaçak geçiş ihlali durumu buna karşılık hgs ceza sorgulama gerçekleştirebilirler.

Otoban ve ücretli köprü geçişlerinde eskiden kullanılan kartlı geçiş sistemi olan KGS, yollarda yoğunluk oluşturduğu için yerine alternatif olarak hızlı geçiş sistemi HGS adı verilen ve beklemeden araçların gişelerden geçmelerini sağlayan sistem kuruldu. Bu sistemde araçların camına ya da görünür yerine yapıştırılan hgs etiletleri aracı otomatik olarak tanımakta ve ücreti hgs bakiyenizden düşmektedir.

Kimi zamanlarda ise hgs kartında bakiye olmaması durumunda kaçak geçiş ihlali olduğu için geçiş yapılan günden iki gün sonrasında hgs ceza sorgulama yaparak nekadarlık bir cezanız olduğunu görebilirsiniz. Eğer hgs cezasına maruz kalmak istemiyorsanız bankalar, ptt şubeleri ya da köprü girişlerinde bulunan mobil hgs satış ve doldurma birimlerinden herhangi birini kullanarak hgs alabilirsiniz.

Hgs sorgulamalarında en sık kullanılan işlemlerden bir tanesi de hgs bakiye sorgulama’dır. Bu sorgulama işlemi de internetten kolayca yapılabilmekte ve sürücüler yola çıkmadan evvel karta bakiye yükleyip yüklemeyeceklerine karar vermektedirler. Tüm hgs sorgulama işlemleri edevlet ile yapılabildiği gibi resmi birimi olan hgs ptt üzerinden de sağlanmaktadır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.