Araç Sorgulama

Araç Sorgulama

Araç sahipleri ya da ikinci el araba alacak olan kişiler araç sorgulama sistemi sayesinde plakadan araçlarına ait araç borç, araç hasar kaydı, araç ceza, araç muayene, araç kaza geçmişini öğrenme imkanına sahipler. Araç sorgulama sistemi özellikle ikinci el otomobil alacak olanlar için oldukça faydali uygulamalar içeriyor. Zira akılda kalabilecek bir çok sorunun cevabını bu sayede bulma imkanına sahipler.

Araç sorgulama işlemi bugün 2 farklı kanaldan hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Bunun için dilerseniz ilk olarak artık birçok kişi tarafından kullanılan ve PTT kurumlarından alacağınız 2 liraya e devlet şifreniz ile sisteme dahil olup öğrenebiliyorsunuz. Yapmanız gereken şifreniz ve tc numaranız ile sisteme girmek ve araç sorgulama ekranından bilgilerinize ulaşmak olacak. Buradan sadece adınıza kayıtlı araçları sorgulama yapabilirsiniz. Eğer var olan bir borcunuz var mı diye merak ediyorsanız bunun için yine aynı site üzerinde yani e devlet üzerinde bulunan vergi borçları alanından sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise aslında en çok kullanılan MTV ekranları oluyor. İnternet vergi dairesi olarak bilinen bu sistem ile artık kolayca araç sorgulaması yapabiliyorsunuz. Elbette sizin bilgilerinizi bir başkasının sorgulaması imkânsız hale gelsin diye sadece sizin bileceğiniz birkaç soru yöneltiliyor olacak.

İlk olarak plaka numaranız ve daha sonra tc numaranız ile en önemli soru olan aracı satın alma ayınız ve yılınız. Bu bilgileri giydikten sonra sizlere 5 ayrı alanda açılan bilgi ekranı gelecektir. Dilerseniz araç sorgulama için girdiğiniz bu alanda ceza bilgilerinizi, var olan motorlu taşıt vergisi ve daha önceki ödemelerinizi de görebilirsiniz. Ekran ilk açıldığında mükellef bilgileri ekrana gelecektir. Burada aracın adınıza kayıtlı olduğunu bir kez daha teyit edebilir ve doğru bilgileri sorguladığınızdan emin olabilirsiniz.

Araç sorgulama yaparak var olan borçlarınızı, adınıza kayıtlı araçlarınızı araç vergi borçlarınızı sorgulama yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz zaman zaman sistemlere girip bilgilerinize bakabilir ve farkında olmadan herhangi bir ceza alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz. bu yöntem ile boşuna  faiz ödemekten kurtulur ve cezalarınızın hemen farkına vararak araştırmasını yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir