Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Araba almayı düşünenler, beğendikleri arabanın kazalı olup olmadığını öğrenmek için araç hasar kaydı sorgulama yaparlar. Araç hasar sorgulama hizmeti internetten ücretsiz olarak yapıldığı gibi cep telefonu operatörleri tarafından da sağlanmaktadır. Özellikle de 2.el araba alacak olanların araç hasar kaydı sorgulama sonuçlarını öğrenerek hareket etmeleri faydalarına olacaktır.

Bilindiği üzere Türkiye’de her gün 2.000 (iki bin) yeni araç trafiğe çıkıyor. 2013 ve 2014 yıllarındaki bu veriler 2015 yılında da geçerli olacağı gözüyle bakılıyor. Araba fiyatları deyim yerindeyse yüksek vergilerine rağmen herkesin alabilecek olduğu bir bütçeye kadar sunuluyor. Sürekli yeni araba alımı olduğu için de insanlar ellerindeki arabalarını satıyorlar. İşte burada devreye ikinci el araç sorgulama uygulamalarının temelinde yatan araç hasar kaydı sorgulama sisteminin önemi giriyor.

Vatandaş ikinci el otosunu satarken kimi zaman maddi ihtiyaç kimi zaman model yükseltme kimi zamanda araçla yaptığı kaza sebebiyle arabadan soğuma hissiyatından dolayı araç satışı yapmaktadır. Alıcı ise ikinci el araba alırken zarar etmemek için aracın motorundan kilometresine kadar her ayrıntıyı incelemelidir. Aracın değişen aksamları, boya görüp görmediği gibi bilgilerin yanı sıra kazaya karışmışsa da araç hasar kaydı sorgulama sonuçları öğrenilmelidir.

Plakadan Araç Hasar Kaydı Sorgulama Mesajla Nasıl Yapılır ?

Günümüzde araç hasar kaydı sorgulama plakadan yapılabilmektedir. Bunun için en basitinden örnek vermek gerekirse bir cep telefonuna ve avea, turkcell, vodafone operatörlerinden birine ait hat yeterlidir. Araç hasar sorgulama avea nasıl yapılır öğrenmek için şu şekilde bir kısa mesaj yazmanız gerekmektedir. 34EAS34 şeklinde plaka numarasını yazıp 5446’ya kısa mesajla göndermek gerekir. Aynı işlem vodafone ve turkcell araç hasar sorgulama için de geçerlidir. Bu uygulama plakadan araç hasar kaydı sorgulama olarak bilinmektedir. Unutulmaması gereken ise ücretli bir hizmettir. Cepten araç hasar kaydı sorgulaması yaparken hattınızdan 4 TL kesilmektedir.

Bununla beraber ücretsiz araç hasar kaydı sorgulaması da yapılabilmektedir. Bunun için sbs sigorta bilgi gözlem merkezi araç hasar sorgulama tc no ve plaka ile sorgulama ekranına giriş yapmanız ve araç hasar geçmişini öğrenmek istediğiniz araca ait bilgileri girmeniz gerekmektedir.





Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir