Araç Borç Sorgulama

Araç Borç Sorgulama

Araban mı, var derdin var diyebilirsiniz çünkü sizlerde sık sık hiç hesapta olmayan borçlarınızı plaka no ile araç borç sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Aslında internet vergi dairesi sayesinde ve aynı zamanda cep telefonlarından sms ile hemen öğrenim yapılabiliyor ama kullanıcıların birçoğu bu kadar kolay adımlar ile sorgulama yapıldığını bilmediği için ve kendilerine herhangi bir tebligatta gelmediği için borçlarından çok geç haberdar olabiliyorlar.

Artık bildiğiniz gibi sizler bire bir şahit olmasanız da, kırmızı ışık ihlalleri, yanlış yere parka gibi cezalar evlerinize gelen mektup ile bildiriliyor. Dolayısı ile sizlere ulaşmadı zamanlarda sizlerde bir sıkıntı olduğunu düşünmüyor ve aracınızı kullanmaya devam ediyorsunuz. Güncel olarak hareket eden MTV adresi ile bilgilerinizi girdiğinizde sizlerde herhangi bir araç borcunuz var mı ya da daha önce yapmış olduğunuz ödemeleri de bu adresten görüntüleyebiliyorsunuz.

Yine aynı zamanda aynı uygulamayı yani araç borç sorgulamasını cep telefonundan sms atarak da öğrenebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken ise 1189 numarasına mesaj atmak olacak. Mesaj atarken öncelikle borç yazıyor bir boşluk bırakıp tc numaranızı yazıyor ve sonrasında ise sırası ile nüfus cüzdanı seri sıra no ile anne kızlık soyadının ilk 2 harfini yazıp 1189 numarasına gönderiyorsunuz. Çok kısa bir süre sonra ise sizlere cevap geliyor olacak. Zaten var olan bir borç varsa mesaj ile bildirilecek ya da araç borcunuz yoktur mesajı geliyor olacaktır.

Aslında ilk bakışta mesaj ile daha kolay öğreniliyor gibi durabilir ama birçok bilginin girişi gerektiği için mesaj ile öğrenmek sizleri zorlayabilir. Bu sebeple MTV sayfasına girerek plaka numarası, tc numarası ve aracı aldığınız tarihi girerek hepsine ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte araç borç sorgulama sistemlerinin temelinde gib trafik sorgulama yatmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı internet vergi dairesi sayesinde araca ait vergi borcu, ceza borcu ya da araç bandrol borcu bilgilerini öğrenebilirsiniz. Araç üzerinde eğer banka ipoteği bulunuyorsa bunu da gib araç borç sorgulama sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Gib internet sitesine girdiğinizde araç borç sorgulama sistemine giriş yaparak borcunu öğrenmek istediğiniz aracın plaka numarasını girmeniz gerekmektedir. Diğer ruhsat bilgilerinin ardından sorgulama sonuçları görüntülenecektir.