PLAKADAN ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA

PLAKADAN ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama sayesinde ikinci el araba alışverişlerin güvenliğinin üst seviyeye çıkartılmak için uğraşıldığı ve tam anlamıyla tüketicilerin alımda ve satımda sıfır risk almalarını amaçlayan plakadan araç hasar kaydı sorgulama sistemi, son yıllarda popülerliğini yükseltmiş durumdadır.

Bir çok devlet kurumunun internet sitesinden ulaşabileceğiniz bu sistemle ikinci el araba sorgulama için tamamıyla gerçek bilgilere erişebilirsiniz. Örneğin; EGM, SBM, GİB, e-devlet ve hatta bazı telefon operatörlerinin sitelerinden bile ulaşabilirsiniz. Dışarıdan gördüğünüz zaman sizi kendine aşık edebilecek araçlar olabilir. Bir de aracın daha önce neler yaşadığını öğrenmeniz gerekecektir.

Anı kurtarmak için, dış görünüşü temiz araçları tercih edebilirsiniz fakat ileride satma girişiminde bulunduğunuz zaman zorluklar çıkartabilir. Alacağınız aracın plaka numarasını bahsettiğimiz internet sitesinde ki, sizin için hazırlanan sisteme girerek, kolaylıkla plakadan araç hasar kaydı sorgulamasını sağlayabilirsiniz. Eğer o anda internete ulaşma şansınız yoksa, yine aracın plaka numarasını cep telefonunuzun mesaj bölümüne yazarak, cepten araç sorgulama 5664 ‘e SMS gönderebilir ve anında cevap alabilirsiniz.

Satıcıların size ne kadar doğru söyleyecekleri tartışılır ancak devlet garantili sistemler ile kesin bilgiye ulaşmanız daha rahat olacaktır. İkinci el araçlarda sıklıkla insanların başına gelen bu olayı, minimuma indirmek için sağlanan bu hizmete erişmek, aracı servise sokmaktan daha basittir.

Satıcıların yanlış bilgi vermesini de bir kenara bırakalım. Fakat satacak olan kişininde aracın ilk sahibi olmadığını varsayarsak ve plakadan araç hasar kaydı sorgulamasını aracı alırken yapmamışsa, size gerçek sandığı yanlış bilgiyi verebilir. Alışverişten sonra dostluğunuzun devam etmesi için gerekli olan tek şey, bir SMS veya bir tık.


BENZER KONULAR
SORU CEVAP
Arac Sorgulama Yaşam ve İnsanlar