Plaka No ile Araç Hasar Sorgulama

Büyük bir hevesle alınan araçların hayal kırıklığı yaşatmasını kimse istemez. Plaka no ile araç hasar sorgulama yaparak almış olduğunuz ikinci el arabanın eğer varsa kaza geçmişi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sıfır kilometre araç almak için gereken paraya da herkes sahip olmayabilir. İkinci el araç alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir kaç detaydan, özellikle de plakadan araç sorgulama işlemlerinden bahsedelim.

Öncelikle aracın motorunda herhangi bir sıkıntı varmı? Aracın kaportasında herhangi bir sıkıntı varmı? ve son olarak araç daha önce büyük bir kazaya karışmış mı? En önemli nokta ise son kısımda olanıdır. Bundan bir kaç yıl önce bu kadar yaygın olmayan bu sistem, tabiri caizse hayat kurtaran cinsten bir yenilik oldu.

Araç servislerinden yapacağınız araç hasar sorgulamalarında sizden talep ettikleri bilgilere hemen ulaşmanız mümkün değil. Sizlerden, aracın sahibinin adı soyadı, TC kimlik numarası hatta aracın şase nosunu bile talep edebilirler. Yeni alacağınız araç şehir dışındaysa, bu bilgilere ulaşmanız oldukça zor.

Aracın sahibinden isteseniz bile güvenlik dolayısıyla sizlere vermeyecektir. Bu gibi zorluklara çözüm getirmek için çalışan devlet, plaka no ile araç sorgulama sistemi altında, devletin güvenilir, resmi sitelerinde yer verdiği uygulama ile plaka no ile araç hasar sorgulama e devlet şifresini kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda 5664’e 4 TL karşılığında atacağınız mesajla da bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Peki bu bilgi size nasıl bir avantaj sağlayacaktır? Bildiğiniz gibi kazaya karışan araçların eski halini alması çok zordur. Ne kadar ustaca yapılmış olursa olsun, ileride bizleri ciddi maddi kayıplara uğratabilir. Bu nedenle, fabrikadan çıktığı gibi muhafaza edilen araçları tercih etmemiz çok önemlidir. İnternetten plaka no ile araç hasar sorgulama sistemini kullanmanız, sizleri fazla para ve zaman kaybından koruyacaktır.