GİB ARAÇ BORÇ SORGULAMA

GİB ARAÇ BORÇ SORGULAMA

Yeni yıla girdikten sonra akıllara gelen ilk soru, aracımın vergi borcu ne kadardır. GİB araç borç sorgulama uygulaması ile sorunuzun çözümü plaka no ile basitçe bulunabilir. Bu gibi soruları öğrenmek için Maliye’ye veya trafiğe gitmek çok zahmetli gelebilir. İşinizden fırsat bulamıyor olabilirsiniz ki bu gayet normal. Çünkü devlet daireleri mesai saatleri içinde açıktır. Diğer saatlerde kapandığı için  bilgi sahibi olmamız mümkün değildir.

Ancak internet bağlantınızın olduğu, mobil cihazınız veya bilgisayarınız üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı GİB ‘in resmi internet sitesine giriş yaparak, aracınıza ait Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak da bildiğimiz MTV borcunu sorgulayabilirsiniz. Herhangi bir zahmete girmeden, olağan akşam gezintisinde bile bu bilgilere ulaşmak oldukça kolaydır.

Peki öğrendim ama yine vaktim yok diyenlerdenseniz, öğrendiğiniz sayfadan, yani internet üzerinden kredi kartı yardımı ile ödeme işleminizi de güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. MTV borcunun yanı sıra, mesela; bugün istemeden de olsa bilerek kırmızı ışık ihlali yaptınız. Fakat bunun cezasını öğrenmek için evinize posta gelmesini beklemek istemiyorsunuz. O zaman yapmanız gereken şey aynı. GİB ‘in ana sayfasında ki gib araç borç sorgulama sistemini kullanmaktır.

Araç borçları ve trafik cezalarının hepsiyle ilgili bilgi verilmek amacıyla kurulan bu sistem, halkın kolay kullanımı için tasarlanmış yapısıyla da bir kat daha rahatlaşıyor. Bunun dışında GİB Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasında öğreneceğiniz bir kaç bilgi ise; aracınızın kasko değeri, MTV ödeme noktalarıdır.

Bu bilgilerinde sizin için çok önemli olduğu bilen devletimiz, işinizi kolaylaştırmak için sizler bilgilendirmekte ve gib araç borç sorgulama servisi ile mtv borç sorgulama, araç vergi borcu sorgulama gibi bir çok plakadan araç sorgulamasının yapılmasına imkan sağlamaktadır..


BENZER KONULAR
SORU CEVAP
Arac Sorgulama Yaşam ve İnsanlar