E DEVLET ARAÇ PLAKA SORGULAMA

E DEVLET ARAÇ PLAKA SORGULAMA

Plaka sorgulama işlemlerini trafik şube ve e devlet araç plaka sorgulama ekranından bilgilerin nasıl elde edileceğini belirten ve plakadan araba geçmişine dair ayrıntılara ulaşılabilinmektedir. Kamu kurumlarının online platform olan edevlet kapısına geçmesiyle beraber vatandaşlar internet ile kolayca plaka kime ait gibi işlemleri gerçekleştirebilirler.

Ağırlıklı olarak ikinci el araba almak isteyenlerin rağbet gösterdiği e devlet araç plaka sorgulama uygulaması sayesinde akıllarda oluşan birtakım sorulara yanıt bulma imkanı sağlanmaktadır. E devlet girişi ile yapılan bu plaka bilgi servisi ile ilgili aracın trafik tescil tarihi, araç haciz sorgulama, hırsızlık durumu gibi bilgilere erişim sağlanmakta ve ücretsiz olması hasebiyle sıkça kullanılmaktadır.

Bu servisi kullanırken özellikle mobil e devlet uygulaması ile haftasonu oto pazarına gittiğinizde cep telefonunuzdan basitce araç plaka sorgulaması yapılabilmektedir. Yapmanız gereken ise mobil e devlet kapısı sayfasındaki hızlı işlemlere girmenizdir. Şayet daha önce plaka sorgulaması yaptıysanız ana ekranda da karşınıza çıkacaktır.

İnternetten araç plaka sorgulama e devlet sayfası üzerinden de pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Turkiye gov.tr ye girdikten sonra EGM emniyet genel müdürlüğü panelindeki araç sorgulama kısmına girdiğinizde araç plaka sorgulama ekranı, trafik tescil işlemleri gibi bir çok alt sekmeden ulaşmak istediğiniz bilgiyi bulabilirsiniz

Araç plaka sorgulama yapılırken ekranın sadeliği sayesinde sadece örnek olarak 34AS0574 şeklinde sorgulamasının yapılmasını istediğiniz arabanın plaka nosunu girmeniz yeterli olacaktır. Sistemde oluşan yoğunluk nedeniyle kimi durumlarda trafik plaka sorgulama işlemi takribi bir dakikayı bulsa da e devlet ekranına bilgiler gelecektir.


BENZER KONULAR
SORU CEVAP
Arac Sorgulama Yaşam ve İnsanlar